TAQA Afşin Elbistan Enerji Projesi imzalandı

 

08.01.2013

ANKARA

 

Türkiye Cumhuriyeti ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında, Afşin-Elbistan Havzasında, B, C, D, E ile G sahalarında yeni santrallerin inşa edilmesi, işletilmesi, rehabilitasyonu, modernizasyonu ve yeni kömür sahalarının geliştirilmesinin planlandığı “Afşin-Elbistan Projesi Hükümetlerarası Anlaşması” 3 Ocak 2013 tarihinde imzalandı.

 
JW Marriott Otel’de düzenlenen Hükümetler arası Anlaşma imza törenine, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner YILDIZ, Birleşik Arap Emirlikleri Enerji Bakanı Mohamed Bin Dhaen AL HAMLI, Şirketimiz Genel Müdürü Halil ALIŞ, BAE Enerji Şirketi TAQA Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdullah Saif AL-NUAIMI, Meclis Başkan Vekili, Grup Başkan Vekili, Enerji Komisyonu Başkanı ve Komisyon Üyeleri, Milletvekilleri, Kahramanmaraş Valisi ve yerel yöneticileri ile Şirketimiz Genel Müdür Yardımcıları, Daire Başkanları ve TAQA yetkilileri katıldı.
  
Genel Müdürümüz Halil ALIŞ imza töreninin açılışında yaptığı konuşmada; “Bugün burada Hükümetimizin ve Bakanlığımızın, linyit rezervlerimizin ülkemiz ekonomisine kazandırılması amacıyla belirlediği stratejik hedefler doğrultusunda atılacak adımların başlangıcı için toplanmış bulunmaktayız. Bilindiği üzere Afşin-Elbistan Havzası ülkemizin en geniş linyit kömürü rezervine sahip olan bölgesidir. Ülkemizin toplam linyit kömürü rezervinin yaklaşık % 40’ı bu bölgede bulunmaktadır. Bu bölgede halen çalışır vaziyette toplam kurulu gücü 2.800 MW olan iki adet termik santralimiz mevcuttur. Havzadaki yakıt rezervimizi kullanarak, mevcuduyla beraber 10.000-11.000 MW’lık bir kurulu güce sahip olacağımızı tahmin ediyoruz. Diğer bir ifadeyle bölgedeki rezervi değerlendirerek 7.000-8.000 MW’lık ilave kapasiteyi önümüzdeki yıllarda ülkemizin hizmetine sunacağımızı düşünüyoruz. Bu santrallerin kurulması ile birlikte yıllık olarak 55-60 milyar KW saat elektrik enerjisinin üretimi mümkün gözükmektedir. Bu da yaklaşık 8 milyar tutarındaki 12 milyar metreküplük doğal gaz ithalatının yapılmaması anlamına gelmektedir. Bu proje kapsamında Afşin-Elbistan Kömür Havzasının B Sektöründe yer alan mevcut santralin işletilmesi, bakımı, rehabilitasyonu ve modernizasyonuyla birlikte Havzadaki mevcut ve yeni kömür madenlerinin geliştirilmesi, inşası, işletilmesi, rehabilitasyon ve modernizasyonuyla ilgili madencilik faaliyetlerinin geliştirilmesi işlemlerinin yapılması hedeflenmektedir. EÜAŞ ile Birleşik Arap Emirlikleri ulusal elektrik şirketi TAQA arasında daha önce imzalanmış olan ortak girişim anlaşması kapsamında hazırlanan yatırım modeliyle biraz önce belirttiğim projeleri gerçekleştirme imkânını bulacağımızı düşünüyoruz. Geldiğimiz nokta itibarıyla, bugün imzalanacak olan Hükümetlerarası Anlaşmanın her iki ülkeye hayırlı olmasını dileyerek, hepinizi en derin saygılarımla selamlıyorum.” dedi.
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner YILDIZ ise, anlaşmayla bölgeye çok önemli bir yatırımın yapılacağını belirttiği konuşmasında şunları söyledi; “Afşin-Elbistan Bölgesinde Linyit Kömürü Madenciliği ve Elektrik Üretimi Alanında İşbirliğine Dair Hükümetlerarası Anlaşmayla B, C, D, E ile G sahalarında yeni santrallerin inşa edilmesi, işletilmesi, rehabilitasyonu, modernizasyonu ve yeni kömür sahaların geliştirilmesini planlıyoruz.Söz konusu anlaşma kapsamında 12 milyar dolarlık yatırım öngörülüyor. Bu yatırımlarla bölgeden toplam 85 milyon ton/yıl kömür, karşılığında da 45 milyar kWh/yıl enerji üretilecek. Ben Abu Dabi ulusal şirketi Sayın TAQA’ya, EÜAŞ ile yapacakları ortaklığın, işbirliğinin şimdiden hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Ve ev sahipliği anlaşmasında gösterecekleri performanstan dolayı şimdiden EÜAŞ’ı, arkadaşlarımı aynı şekilde tebrik ediyorum. Bu anlaşmanın hem ülkelerimiz hem de bölgemiz için hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.” dedi.
 
Konuşmaların ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner YILDIZ, Birleşik Arap Emirlikleri Enerji Bakanı Mohamed Bin DHAEN AL HAMLI, Şirketimiz Genel Müdürü Halil ALIŞ ve TAQA Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdullah Saif Al-NUAIMI tarafından ''Afşin-Elbistan Bölgesinde Linyit Kömürü Madenciliği ve Elektrik Üretimi Alanında İşbirliğine Dair Hükümetlerarası Anlaşma” imzalandı.?